Canal Grande – dálnice pro lodě

Canal Grande je jedním ze symbolů Benátek. Je to mohutný vodní kanál, který dělí město na dvě půlky ve tvaru jing a jang. Kolem kanálu se nachází většina nejvýznamnějších Benátských paláců, restaurací nebo obchodů. Zkrátka je to třída pulzující životem, jako v kterémkoliv jiném světovém městě, s tím rozdílem, že tady autobusy, auta a motorky nemají kola, ale lodní šroub.

Canal Grande je dlouhý téměř 4 km a prochází prakticky středem města. Ze všech kanálů je nejhlubší a nejširší a také je nejvíc využíván jako dopravní tepna města. Skutečně zde jezdí autobus-lodě nebo taxi-lodě. Původně byl benátský kanál korytem řeky Brenty, která ve zdejší mělké laguně protékala k moři. Kanál je místy až 80 metrů široký v průměru pak kolem 50 metrů a tak přes něj vedou pouhé tři mosty Ponte degli Scalzi, Ponte di Rialto, Ponte dell’Accademia. Takže je poměrně důležité si předem rozmyslet po jaké straně půjdete.

A co vlastně můžete obdivovat na Canalu Grande, kromě netypické atmosféry? Například nejkrásnější benátské paláce v gotickém slohu, mezi které bezesporu patří i světoznámý Zlatý dům (italsky Ca‘ d’Oro). Nebo novější barokní a renesanční stavby. Palazzo Dario je další velmi často navštěvovaná budova u kanálu. Její fasádu totiž tvoří nádherný různobarevný mramor.

Teplota moří

Benátky jsou jenom kousel od oblíbeným přímořských letevosek jako například Caorle nebo Bibione. Jaká je tma v létě teplota moře? Navštivte partnerský magazín Hotelove.cz, kde se dozvíte mnohem více.

V období benátské slávy byly mezi paláci postaveny monumentální kostely – Chiesa di San Simeon Piccolo, Chiesa degli Scalzi, Chiesa di San Germia, Chiesa di San Stae, mohutná Chiesa di Santa Maria della Salute, jeden z nejzajímavějších příkladů barokní architektury v Benátkách.

Různých památek je tu opravdu mnoho, na což se určitě zaměříme v dalších článcích. Nicméně i pro člověka, který zrovna neholduje historii je procházka po Canal Grande opravdovým zážitkem, kvůli skvělé atmosféře. Dnes už samozřejmě ani zde nechybí stovky různých barů, restaurací nebo originálních leč často velmi luxusních obchůdků.

Philippe de Commynes o Canalu Grande prohlásil, že je to „Nejkrásnější ulice na světě“.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist