Fondaco dei Turchi

Fondaco dei Turchi (benátské : Fontego dei Turchi) je palác v byzantském stylu nacházející se přímo na Grand Canalu. Konkrétně se jedná o jeden z nejhezčích a největších paláců na severu města, který lze jen těžko přehlédnout. Tedy pokud pojedete po Canalu Grande, protože jinak tu po břehu nevede žádná cesta.

Palác byl postaven v první polovině 13. století architektem Giacomo Palmier, který byl ve vyhnanství z Pesary. V zápětí v roce 1381 palác koupila Benátská republika pro Niccolu II d’Este, markýze z Ferrary. Následně pak rezidence sloužila jako dočasný domov pro významné hodnostáře, kteří se na čas uchýlili do Benátek.

Od počátku 17. století až do roku 1838 sloužil palác jeho takové malé ghetto pro osmanské Turky, kteří si zde vybudovali zázemí a kromě toho, že zde bydleli, odtud provozovali i své obchody. Ghetto sice nechal Napolen Bonaparte zrušit už roku 1797, turečtí obchodníci zde přesto dobrovolně žili až do roku 1838. Pak budova postupně upadala, než se mezi roky 1860 a 1880 dočkala rekonstrukce. Mimo jiné přibyly i dvě postraní věže.

Dnes je palác sídlem přírodovědeckého muzea (Museo di storia Naturale di Venezia), které se může pyšnit historickými sbírkami rostlin a živočichů, zkamenělin a vlastním akváriem. Určitě se tedy jedná o zajímavé místo k navštívení.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist