Most Rialto v srdci Benátek

Most Rialto je jedním z pouhých čtyřech mostů, které dnes vedou přes Canal Grande. Nutno dodat, že se také jedná o most, který leží v samém centru Benátek nejblíže k náměstí Sv. Marca. Jedná se také o most nejstarší a podle mnohých i nejhezčí. Postaven byl ve 14. stolení čistě v renesančním slohu. Most je z větší části krytý a dokonce se na něm nacházejí malé obchůdky. Poblíž se nacházejí důležité budovy a objekty jako Fondaco dei Tedeschi a kostel San Giacomo di Rialto s vlastním náměstíčkem na druhé straně.

V minulosti tak Ponte di Rialto platil za jedno z nejdůležitějších obchodních center v Evropě. Dokonce i dnes se zde čile uzavírají obchody, i když spíše s turistickými suvenýry. Most má skutečně krásnou atmosféru a je z něj nádherný pohled na velkou část kanálu v centru města.

Zajímavá je ale i původní historie, která je úzce spjata s celými Benátkami. Úplně prapůvodně byl totiž Rialto jméno celého ostrova na kterém vzniklo malé město. To se brzy stalo centrem obchodu, nejenom pro obyvatele zdejší laguny, ale i ty ze vzdálenějších míst. Město se tak začalo rozrůstat a z Rialta se stala jen jedna z nejstarších historických částí. Archeologické nálezy dokládají, že už tehdy někde přibližně v místě dnešního Ponte Rialto stál pontonový most. Ten byl později ve 13. století nahrazen mostem dřevěným. Vydržel také poměrně dlouho, ale stejně se vzhledem k povaze materiálu začal rozpadat.

Tehdy už bohatá Benátská republika proto rozhodla, že bude postaven nový kamenný most. Na to si najala věhlasného architekta Antonia da Ponte, který navrhl jednoduché, ale pevné obloukové překlenutí s bohatou výzdobou navenek. Most byl postaven roku 1592 a je dlouhý 48 metrů. Někteří lidé jsou překvapení, že tato monumentální stavba stále vůbec stojí (stal se tak nejstarším dochovaným mostem přes Cana Grande), už v době těsně po otevření mostu se totiž místní báli, že se vzhledem ke své velkoleposti musí zřítit.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist