Opera La Fenice

Teatro La Fenice (Phoenix) je operní dům v centru Benátek. Jedná se o jedno z nejznámějších divadel hrajících operu v Evropě. Konalo se zde mnoho slavných operních premiér. Jméno divadla které se do češtiny dá přeložit jako Fénix, vyjadřuje jeho pohnutou historii, kdy mnohokrát vyhořelo, ale následně zase povstalo z popela.

První divadlo vyrostlo už v roce 1774 a bylo hlavní benátskou scénou po více než 40 let, než lehlo plamenem. Poté vypukl spor mezi divadelní společností, která v divadle vystupovala a majiteli z rodiny rodu Venier. Tento spor skončil tím, že divadelníci odešli a založili si vlastní divadlo na Campo San Fantin.

Druhý velký požár přišel roku 1836. Naštěstí se divadlo podařilo opět obnovit a to poměrně rychle. Znovu otevření se konalo už 26. prosince 1837. V té době mělo La Fenice zásluhou skladatelů Gioacchina Rossiniho a Gaetana Donizettiho už výbornou pověst. A pak to přišlo! Rok 1844, který je možné označit jako jedno z nejslavnějších období La Fenice. S divadlem totiž pevně spojil své jméno Giuseppe Verdi, který zde postupně uvedl premiéry mnoha svých dnes už slavných oper (Attila, Rigoletto, La Traviata a Simon Boccanegra). Od té doby La Fenice přitahuje ty nejlepší soudobé dirigenty, skladatele, interprety i jiné umělce.

Od roku 1930 se zde koná Benátském bienále, neboli mezinárodní festival soudobé hudby. Poslední zajímavý historický okamžik přinesl rok 1996, kdy divadlo opět vyhořelo. Rekonstrukce trvala téměř dva roky a stála v dnešních penězích 90 milionů euro. La Fenice díky tomu ale opět září ve své původní kráse.

Jinak samotné divadlo je obklopeno kanály a ukryto ve spleti úzkých uliček nedaleko náměstí Svatého Marka. Pro lepší orientaci můžete použít mapu u tohoto článku. Předem vás ale upozorňujeme, že zvenku toho až tak moc k vidění není a ten pravý poklad se ukrývá až uvnitř.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist