Santa Maria Formosa

Kostel Santa Maria Formosa se nachází na vzdálenější východní části Benátek asi jen 300 metrů na sever od náměstí svatého Marka. Kostel má čtvercový tvar dvou křížících se lodí uprostřed s velkou kopulí a byl postaven roku 1492 v renesančním slohu. Architektem stavby se stal Mauro Codussi. Santa Maria Formosa se rozkládá na místě bývalého kostela ze 7. století. Legenda praví, že jedním z osmi zakládatelů kostela byl i biskup Oderzo ze San Magna. Jméno „Formosa“ poukazuje na Pannu Marii převlečenou za smyslnou ženu.

Kostel lodě kostela tvoří jakýsi symbolický kříž. Zajímavé jsou i nádherně zdobené fasády, ta renesanční byla vytvořena roku 1542, další fasáda nasměrovaná směrem na náměstí Campo Santa Maria Formosa je barokní a byla vytvořena roku 1604.

Když nakoukneme i do interiéru, tak se zde nachází spousta zajímavých uměleckých děl. Velmi krásná je například série spojených obrazů tzv. polyptychů St Barbara od Palma Vecchieho, které představují jedno z jeho nejslavnějších děl. Kapli pak zdobí triptych Madony Misericordia od Bartolomeo Vivariniů (1473), zatímco v oratoři je Madona s dítětem a svatého Dominika v Giambattista Tiepolo (18. století). Hned vedle je také monumentální malba Poslední večeře od Leandra Bassana.

Kopule kostela byla vážně poškozena při zemětřesení v roce 1688, záhy ale byla znovu obnovena. Kostel Santa Maria Formosa je jednou z nejvýznamnějších památek východní části Benátek, takže byste si ho rozhodně neměli nechat ujít.

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist